Боряна Венциславова представя изложбата „В разговор с водата“.
„Албум“ на „Молец“ достигна платинен статус по продажби. Това съобщават от екипа на групата, която е получила сертификат и специален плакет за постигнатия успех от Българската асоциация на музикалните продуценти (БАМП), член на IFPI (The International Federation of the Phonographic Industry).
Постижението е било отбелязано по време на официална церемония на 5 август, на която са присъствали Петя Точарова, изпълнителен директор на БАМП, и Виктор Касъмов, съосновател и член на управителния съвет на БАМП.
„Много е радващо, когато първият албум на една съвсем млада група постига платинен статус, и то изключително скоро след неговия рилийз. Това е доказателство не само за талант и упорита работа, но и за дълбоката връзка, която Крис и Юли от „Молец“ са създали със своите фенове. И фен
Директорът на Драматичен театър (ДТ) „Боян Дановски“в Перник - Екатерина Кънчева, заедно с нейния заместник Таня Тошева, проведоха за първи път театрална работилница в град Брезник, съобщи Кънчева.
Двете се превъплътиха в ролите на Катето и Танчето, за да потопят в магията на изкуството малките жители на областния град.
Със съдействието на Общински исторически музей, в експозиционната зала, децата направиха първи стъпки в театър чрез четенето на приказка, изработването и воденето на кукли.
„Ние им показахме как любимите герои, които създаваме, могат да оживеят в куклено-театрално представление“, каза още Екатерина Кънчева.
Малките участници в работилницата са имали възможност сами да нарисуват куклите – момиче от четвърти „а“ клас и момче от четвърти „б“ клас. Импровизирали са в различни сцени от люб
Новата българска куклена постановка „Кой ме гъделичка?“ ще „оживее“ за първи път на сцената на Държавния куклен театър „Георги Митев – Жоро“ в Ямбол.
Пиесата на Румен Николов ще бъде поставена под режисурата на Евелина Кьосовска.
Премиерата ще е в началото на ноември, съобщи на пресконференция директорът на театъра Елена Дойчева.
„Кой ме гъделичка“ пренася в два фантастични свята с приключенията на „гъделчетата“ и „прахундерчетата“. Първите карат хората да се усмихват и да бъдат щастливи, а вторите искат всичко да е мрачно, сиво, скучно и мрънкащо, разказа режисьорът Евелина Кьосовска, повдигайки леко завесите на спектакъла в аванс.
„Това са и най-крайните състояния, които ние като хора изпитваме. Идеята на спектакъла е да припомним на децата, а може би и техните родител
Разнообразни презентации и дискусии са включени в програмата на фестивала Open Buzludzha, който започва днес в подножието на връх Бузлуджа, съобщиха на фейсбук страницата си организаторите. Лекционната програма ще се състои на Горската сцена всеки следобед от петък до неделя, веднага след горското кино.
Лекциите са част от фестивалната игра “Спомени от бъдещето”.
Арх. Дора Иванова, основател на Фондация Проект “Бузлуджа”, е подготвила презентации с фокус история. Гостите ще могат да научат повече за каузата и работата на фондацията, както и за паметника "Бузлуджа" с неговото минало и възможното бъдеще. Ще се разяснят и примери на противоречивото наследство в Европа с гост-лектори от Германия, Румъния и Италия.
“Ще имаме уникалната възможност да чуем личните истории и спомени на хора, които са участвали в живота на монумента, докато той е функционирал.
Оригинални клинописни плочки от VI в. пр. Хр. могат да разгледат посетителите на най-новата изложба, озаглавена „Гласовете на Вавилон: Клинописни плочки от изгубената цивилизация“, която е открита в Археологическия музей в Бургас, съобщават от Регионален исторически музей в морския град.
Експонатите са предоставени от историческия музей в Котел, получил ги като дарение от един от най-големите благодетели на възрожденския град - Петър Матеев. Глинените таблици са пет на брой. Те имат различни размери и върху тях са изписани важни за времето финансови документи.
През 1876 г. Петър Матеев участва в археологическа експедиция в Близкия Изток под ръководството на известния археолог Джордж Смит, чиято работа променя представите за древната култура на Вавилон и Асирия. Роденият в Лондон Смит става известен с разчитането на „Епосът на Гилгамеш&ldqu
Експозицията ще бъде открита днес в столичната галерия Depoo и ще продължи до 25 октомври, съобщават организаторите.
„В разговор с водата“ (Из моeто проучване на водата) е текущ проект посветен на изследването на водната стихия в нейните исторически, екологични, контекстуални и естетически измерения. Чрез използването на различни медии се развива потенциален разказ за водата като главен герой“, разказват от екипа.
По думите им в центъра на работата е диалогът с водата, който провеждам в продължение на няколко сесии с помощта на OpenAI ChatGPT 4.0. В този диалог се разглеждат историята на произхода на водата, нейната роля в човешката история, сегашното състояние в контекста на климатичната криза и бъдещето на водата и човечеството, както и множество нейни тайни като архиватор на живота, посочват те.
Боряна Венциславова е родена в София, България, и живее и работи във Виена и София. Завършва магистратура в университета по приложни изкуства, Виена. Работите са включени в редица частни и обществени колекции, между които колекцията на Австрийското министерство за култура и изкуство, колекцията на град Виена, Национална галерия в София, Белведере.
/ВСР
За предстоящите Коледни празници Симфониета - Видин представя в Ямбол концерт „Вечер с четирима звездни тенори” (The Four Tenors Night), съобщава организаторът на събитието в Ямбол Панайот Балахуров от продуцентската къща „Стар продъкшънс”.
В музикалната вечер на 3 декември участват трима български изпълнители - Марио Николов, Стефан Петков и Андрея Мирчев, както и румънският тенор Разван Сарару.
Под съпровода на Симфониета - Видин с диригент Петър Димитров ще прозвучат популярни оперни и оперетни арии, италиански канцонети, френски, испански и коледни песни, допълва организаторът. В репертоара са включени произведения от Росини, Доницети, Верди, Ди Капуа, Де Куртис, Лара и др.
„The Star Tenors" е музикален проект, създаден по идея на тенора, режисьор и телевизионен водещ Марио Николов, реализиран съвместно с „Art Vox Associa
Седем български игрални филма ще бъдат прожектирани в киното на Португалската филмотека в Лисабон през октомври. Това съобщават от Българската национална филмотека (БНФ).
Първата прожекция е на 9 октомври, когато ще бъде показан „Козият рог“ (1972 г.) на режисьора Методи Андонов.
Следват „Лачените обувки на незнайния войн“ (1979 г., реж. Рангел Вълчанов), „Всичко е любов“ (1979 г., реж. Борислав Шаралиев), „Куче в чекмедже“ (1982 г., реж. Димитър Петров), „А бяхме млади“ (1961 г., реж. Бинка Желязкова) и „Отклонение“ (1967 г., реж. Гриша Островски; Тодор Стоянов).
Ще бъде прожектирана и дигиталната реставрация на „Морето“ (1967 г., реж. Петър Донев).
Филмите ще бъдат показани от 35-милиметрови филмови копия на БНФ.
По-рано тази година шест реставрации на класичес
Преди 40 години, на 5 ноември, когато музикантът Брайън Адамс става на 25 години, излиза неговия четвърти студиен албум - Reckless, който се оказва изключително успешен в световен мащаб. Музикалната продукция достига челната позиция в американската класация „Билборд 200“. Четири десетилетия по-късно, канадският изпълнител на Please Forgive Mе, навършва 65 години и е един от най-известните певци в света.
Брайън Адамс е роден в семейството на британско-канадски имигранти в град Кингстън на 5 ноември 1959 г. Баща му, който е служил в британската и канадската армия става дипломат на външна служба в ООН. Семейство Адамс живее в Португалия, Австрия, Израел и Япония. Така младият изпълнител пътува постоянно по време на детството си. Когато родителите му се развеждат, той е на 12 години. Адамс не вижда баща си до средата на 90-те години, когато концертно турне го отвежда в
Тази вечер е 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и общественозначими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин на събитието, в навечерието на празника на столицата.
За призовите места тази година се състезават 14 нови песни. И този път селекционна комисия, съставена от утвърдени автори на музика, текст и аранжимент и представители на радиостанции, изпита „затруднение“ при избора на песните, посочват от екипа на фестивала.
Песента на публиката се избира от зрителите, слушателите и публиката. Тя може да бъде подкрепена с есемес на единен дарителски номер 17 777 с текст DMS BUDNI + съответния номер на песен (напр. DMS BUDNI 1, DMS BUDNI 2, DMS BUDNI 3 и т.н. до 14). Средствата от приходите от гласуването с есемес са в полза на благотворителната кампания
Наградите на Гилдията на сценаристите в САЩ ще бъдат връчени за 77-и път на 15 февруари 2025 г., съобщи електронното издание Скрийн дейли, позовавайки се на информация за предстоящите събития на Гилдията.
Номинациите за оригинален, адаптиран и документален сценарий ще бъдат обявени на 9 януари 2025 г., а окончателното гласуване ще се проведе от 13 януари до 27 януари 2025 г.
Церемонията за 77-ите награди на Гилдията на сценаристите в САЩ ще се проведе едновременно на две места - в Ню Йорк и в Лос Анджелис.